Amennyiben foga súlyosan megsérült, szuvas, vagy valamilyen súlyosabb fertőzés támadta meg, fogorvosa gyökérkezelést javasolhat a probléma megoldására. A gyökérkezelés egy gyakori fogorvosi beavatkozás, amelynek célja a fog megmentése ahelyett, hogy eltávolítanák azt.
Mi történik egy gyökérkezelés során, és miért van szükség rá?
A fog legbelső része a puha fogbél, amely idegeket és vékony vérereket tartalmaz, illetve a fog tápanyag ellátásáért felel. A fogbél tartalma többféleképpen is elfertőződhet:
- Lyukas fog miatt
- Rendszeres fogászati eljárások miatt, amelyek irritálják a szöveteket
- A fog megrepedése vagy letörése miatt
- A fog valamilyen sérülése miatt (még akkor is, ha nincs kívülről látható törés vagy repedés a fogon)
Amennyiben ezeket nem kezelik időben és szakszerűen, a foggyökér körüli, illetve a fogban található szövetek elfertőződhetnek. Ez a fertőzés fájdalommal és duzzadással járhat, illetve fekélyek is kialakulhatnak akár a fogban vagy az azt körülvevő csontokon is, a foggyökér körül. Súlyosabb esetekben a fog ki is hullhat a helyéről, ha a baktériumok kellően elgyengítik a fogat rögzítő csontozatot.
Mi történik egy gyökérkezelés során?
Egy gyökérkezelés általában egy vagy két alkalommal történik. A helyi érzéstelenítésnek köszönhetően a beavatkozás fájdalommentes. Miután a gyökérkezelés befejeződik, a fog korábbi, fertőzés okozta fájdalmai is megszűnnek majd.
A kezelés előtt fogorvosa a következők teendőket végzi majd el:
- Röntgen felvételt készít a fogról, illetve az azt körülvevő csontokról.
- Beadja a helyi érzéstelenítést a kezelésre szoruló fog mellé, a fájdalommentes beavatkozás érdekében.
- Ráhelyez egy vékony réteg latexet a fogra, hogy az száraz és tiszta maradjon, illetve megvédje a vírusoktól, baktériumoktól, és egyéb kórokozóktól, amelyek a szájban lehetnek.
Ezt követően kezdetét veszi a beavatkozás, ami a következőképpen zajlik:
- A fogorvos rést nyit a fogán.
- Ezen a résen keresztül eltávolítja a foggyökércsatorna tartalmát – a fogbelet, az idegeket és így tovább.
- A fogorvos ez után kitisztítja a gyökércsatornát, amihez kórokozók elleni fertőtlenítőszert is használhat.
- Ezt követően fogorvosa a résen keresztül betömi foggyökércsatornáját egy gumiszerű anyaggal, ami védelmet nyújt a későbbi fertőzések ellen.
- Végül a kezelt fogra egy átmeneti tömés kerül, ami megvédi azt, míg el nem készül a végleges tömés vagy korona.
A gyökérkezelést követően a következőket kell észben tartani:
- A kezelt foga, illetve az a körüli terület néhány napig érzékeny lesz. Fogorvosa erre bizonyára figyelmezteti majd, és javasol néhány gyógyszert, amik segíthetnek csillapítani az esetleges fájdalmakat.
- Fogorvosa továbbá antibiotikumot is felírhat a fertőzés terjedésének megfékezésére. Fontos, hogy ezt a fogorvosa által előírt módon szedje be, és rögtön tájékoztassa, ha bármilyen mellékhatást vagy egyéb panaszt tapasztal a gyógyszertől.
A gyökérkezelés után egy második látogatásra is szüksége lesz fogorvosánál, aki ekkor távolítja majd el az átmeneti tömést, és cseréli azt végleges tömésre vagy koronára, hogy megelőzze a fog elfertőződését. Korona felhelyezése esetén egy darab műanyag vagy fém is kerülhet a kezelt fogba, ami segít helyén tartani a koronát.
Ha megfelelően kezelik és vigyáznak rá, egy gyökérkezelt fog korlátlan ideig a helyén marad majd.
Lehet-e kérni azonnali gyökérkezelést egy orvosi vizsgálat során?
Miután megállapította a problémát, fogorvosa egy új időpontot jegyez majd elő önnek a gyökérkezeléshez. Meglehet, hogy egy másik orvos fogja elvégezni a beavatkozást, aki kifejezetten erre a területre szakosodott.
Ha Ön is fogfájdalommal, fogérzékenységgel küzd, keresse fel rendelőnket és segítünk megmenteni fogát a kihúzástól! Kérjen időpontot most a lenti űrlap kitöltésével: