Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbFogfájás esetén meglehetősen kellemetlenek lehetnek a mindennapok és ha nem kezeltetjük, rengeteg szövődménye lehet. A legtöbb esetben fogfájás során a fog gyulladásban van, amit minél előbb kezeltetnünk kell! A következőben a gyulladt fog mellékhatásairól, tüneteiről és kezeléseiről lesz szó!
Egy fog sok minden miatt begyulladhat, azonban az egyik legáltalánosabb oka a nem megfelelő szájhigiénia. A nem megfelelő szájhigiénia következménye a fogkő, majd a fogszuvasodás, amely során a fogzománc elvékonyodik vagy teljesen eltűnhet, ezáltal pedig a fog belsejébe könnyedén bejuthatnak a szennyeződések és baktériumok. Ezek ellen a baktériumok ellen a fog szövetei védekezni kezdenek, amely során gyulladás alakul ki a területen. A nem megfelelő szájhigiénia mellett a gyulladt fog oka lehet akár pultisit, azaz krónikus fogideggyulladás, fogínygyulladás. ciszták, fogsérülések, de akár gyökérmaradvány vagy állkapocscsont krónikus gyulladása is okozhatja. Ezen kívül a fogak túlterhelésének következményeként is kialakulhat a foggyulladás.
A foggyulladást azonnal kezeltetni kell, mivel olyan szövődmények alakulhatnak ki, amelyek akár életveszélyessé is válhatnak. A gyulladt fog mellékhatásai között az egyik leggyakoribb a fogfájás, amely legtöbb esetben folyamatos, pulzáló fájdalom, így nem csak nyomáskor, evéskor vagy beszéd esetén jelentkezik. Sokan úgy vannak a fájdalommal, hogy majd elmúlik, vagy bevesznek egy fájdalomcsillapítót, azonban sokszor már ezek a gyógyszerek sem hatnak, így a mindennapjainkat könnyen megkeserítheti a folyamatos fogfájdalom. A gyulladt fog mellékhatásai között továbbá jelentkezhet arcduzzanat, amely körül gennyes szövet is képződhet. Ha a foggyulladást nem kezeltetjük minél előbb és ráhúzódik a gyulladás a környező szövetekre, az akár a légutakra is kihathat, így a légzés nehéz lehet.
Egy gyulladt fog esetén nem lehet azonnal beavatkozni, hiszen először a gyulladást kell csillapítani a környező területen. Fogászatunkon először egy gyulladt fog esetén maximum megtisztítjuk a fog területét, majd antibiotikum-kúrát írunk fel, amely a gyulladás csökkentésére szolgál. A páciensnek ezután azt javasoljuk, hogy egy pár nap elteltével, vagyis a gyulladás elapadásával jöjjön vissza rendelőnkbe, hogy a fogbélből eltávolíthassuk a baktériumokat, ezzel megmentve a fogat. Ezt gyökérkezeléssel végezzük el, amelynél a fog gyökerét kezeljük fájdalommentes módon. Ha úgy látjuk a fog túlságosan későn lett kezelve és nem megmenthető, abban az esetben a fog kivonását javasoljuk.
Megfelelő otthoni szájhigiéniával és rendszeres fogorvosi kontrollal. Érdemes félévente ellátogatnia rendelőnkbe, hogy fogai egészségesek maradhassanak. Rendelőnkben professzionális dentálhigiénés kezeléssel és folyamatos fogászati állapotfelmérés mellett a fogfájdalom és a foggyulladás garantáltan elkerülhető.
Amennyiben fogfájást, arcduzzanatot tapasztal, azonnal keresse fel rendelőnket, hogy mielőbb kezelhessük gyulladt fogát és megszüntessük fájdalmát!
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább