Diagnosztika, panoráma röntgen
A különféle röntgenfelvételeket, panoráma röntgent több célból alkalmazzuk: csomók lokalizálására, szuvas fogak felismerésére, csontmennyiség vizsgálatára, és még sorolhatnánk. Mivel ezek a...
TovábbA mai korszerű fogtömések nemcsak színben és keménységben egyeznek meg teljes mértékben a fogakkal, hanem tartósságukban és élettartamukban is. Alkalmazásukra akkor van szükség, ha a fogzománc megsérül (általában szuvasodás miatt), vagy ha a fog letörik, esetleg elkopik.
Válassza a fájdalommentes fogtömést, a gyönyörű, egészséges fogakat! Jelentkezzen konzultációra budai fogászati rendelőnkbe az alábbi űrlap kitöltésével!
A fogszuvasodás krónikus folyamat, mely elváltozás eleinte visszafordítható, az idő múlásával azonban destrukció (károsodás) alakul ki, mely a fog felszíne felől a fogbél irányába terjed. Kezdetben csak a koronai fogzománcra, később a dentinre, az életkor előrehaladtával pedig a gyökéri felszínre (fognyaki dentinre) és a gyökércementtel borított felületekre is terjedhet, mely idővel a fogbelet is érintheti.
Mivel a fogszuvasodás önmagában nem jár fájdalommal, sokszor nehezen észrevehető. Gyanús lehet azonban, ha a fogak hirtelen érzékennyé válnak, vagy ha sokszor ételmaradék szorul két fog közé.
A szuvas rész egészen a fogidegig terjedhet, majd a fog begyullad és a páciens erős fájdalmat érez, illetve a fog érzékennyé válik a hidegre vagy a melegre. A hideg ingerre való érzékenység fogbélgyulladásra, a meleg ingerre érzékenység pedig elhalt fogra enged következtetni.
A fogtömés során, az ú.n. kompozitnak a fogba helyezésével helyreállítjuk a sérült fog integritását. A fogtömés általában fogszuvasodás, vagy valamilyen trauma következtében szükségeltetik. Túl nagy hiányok esetén már nem lehet fogtöméssel helyreállítani a fog struktúráját, ilyenkor betét (inlay) vagy korona készítésére van szükség az egyszerű fogtömés helyett.
A fájdalommentes fogtömés során először is megállapítjuk a szuvasodás mértékét, majd beadjuk az érzéstelenítő injekciót, ami a fogtömés fájdalommentességéért felel.
Néhány perc elteltével kezdődik a fogtömést megelőző tisztítás, valamint a lyuk előkészítése a fogtöméshez.
A kitisztított területbe helyezzük az előre elkészített fogtömést, tömőanyagot, amelyet speciális lámpával szilárdítunk meg.
Miután a fogtöméshez használt tömőanyag megfelelően megkötött, kidolgozzuk a fogfelszínt, végül pedig polírozzuk azt. Így a fog a fogtömés ellenére is megfelelően illeszkedik majd, ideális marad a harapás.
A gyökérkezelés a leghatékonyabb fogmegtartó beavatkozás. Gyulladt, elhalt, sérült vagy erősen szuvas fogak esetében alkalmazható. Ezek egyikének tünete lehet az arc megduzzadása, lüktetés vagy ráharapási érzékenység. A beavatkozás által a fog eltávolítása nélkül is biztosítható a gyógyulás. A kezelés után megszűnnek a panaszok, emellett pedig a páciens megtarthatja eredeti fogát. A kezelés során a gyökércsatornában kerül megtisztításra a benne felgyülemlett baktériumoktól.
A procedúra rendkívüli odafigyelést és precizitást igényel, azonban fájdalommentes, ahogyan a fogtömés is. Első lépésként röntgenfelvételt készítünk az adott területről. Ezen látható a fogbél formája, illetve kiderül, hogy a csontállomány is érintett-e a gyulladásban. Ezután a páciens megkapja az érzéstelenítőt, majd tamponizáljuk a területet, és lyukat fúrunk a fogba, hogy a gyulladt belső rész elérhetővé váljon. Ezt követően eltávolítjuk a károsodott fogbelet, illetve idegszövetet. A megtisztított és megszárított terület ezután megkapja a gumitartalmú anyagból készült gyökértömést, ami megakadályozza a további gyulladások kialakulását. Végül kompozit töméssel, vagy koronával helyreállítjuk a fogkoronát.
A beavatkozást követő napokban előfordulhat érzékénység. Ebben az esetben vény nélkül kapható fájdalomcsillapító alkalmazása elegendő.Gyökérkezelés végzésekor, éppen úgy, mint a többi fogászati kezelésünk esetén, a legmodernebb eszközökkel dolgozunk, így a beavatkozás sikeressége garantált.
A különféle röntgenfelvételeket, panoráma röntgent több célból alkalmazzuk: csomók lokalizálására, szuvas fogak felismerésére, csontmennyiség vizsgálatára, és még sorolhatnánk. Mivel ezek a...
TovábbA szájüreg megfelelő tisztítása és higiéniája biztosítja a fogak és fogágy egészségét, valamint a már elkészült fogpótlások, illetve behelyezett implantátumok hosszú és sikeres fenntarthatóságát.
TovábbAz utóbbi évek technikai fejlődésének köszönhetően a fogászati implantáció, valamint az implantátumot használata mára rutin eljárássá vált. A kezelés célja az, hogy a páciens számára használható,...
Tovább