Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbNapjainkban egy hiányzó fog pótlására már számos különböző eljárás létezik, melyek között vannak, amelyek tartósabbak és jobb minőségűek, mint maguk a valódi fogak. Amennyiben a foghiány nem kerül pótlásra, számos későbbi tünet fog fellépni. Ezek elkerülése érdekében jobb minden esetben a lehető leghamarabb pótolni a hiányzó fogakat.
A fogak pótlása nem csak esztétikai jellegű kérdés, bár – különösen frontfog esetében – ez is játszhat benne szerepet. Elsősorban azonban azért szükséges a hiányzó fogakat pótolni, mert ha ez elmarad, akkor számos szövődmény jelentkezhet később. A hiány melletti fogak idővel elkezdenek a lyuk irányába becsúszni. Hasonlóképpen a másik állcsontban, a szemben lévő fog is elkezd kijjebb nőni, mivel a szervezet így próbálja pótolni a hiányt. Azonban, mivel a gyökér nem mozdul el, csupán a látható rész, ez idővel oda vezet, hogy másként fog állni a fog, megváltozik a rágótengely. A megváltozott terhelés következtében pedig nem csak fájdalom jelentkezhet, de a csontállományban lévő ritkulás miatt ezek a fogak előbb kilazulnak, majd ki is esnek.
Az egyik hatékony módszer a foghiány pótlására úgynevezett koronával történik. Ezt a módszert lehet alkalmazni részlegesen hiányzó fogak esetében, ha például le van belőle törve egy darab. Teljes foghiány esetén a koronás pótláshoz a hiányt közrefogó fogak kerülnek lecsiszolásra, majd ezekre kerül a korona híd. Ennek az eljárásnak az az alapfeltétele, hogy a szomszédos fogaknak teljesen épnek kell lennie, máskülönben nem lehet rájuk koronát helyezni.
A fogászati implantáció egy olyan eljárás, melynek során egy titánból készült műgyökér kerül sebészeti úton beültetésre az állcsontba. A titán egy biokompatibilis anyag, ezért a szervezet nem löki ki magából. A beültetett műgyökérre kerül felhelyezésre a korona, a híd vagy a kivehető rögzített fogsor. Ez az eljárás az esetek 98%-ban hosszútávon is sikeres, az ilyen pótlás komfortos, nincs idegenanyag érzet, ugyanúgy funkcionál, mint a saját fogsor.
Ha több fog, esetleg az egész fogsor hiányzik, akkor a műfogsor is ideális megoldást jelenthet. Alapvetően három típusú műfogsort különböztetünk meg: a rögzítettet, a kivehetőt és a rögzített-kivehető típust. A kivehető fogsor esetében egy speciális ragasztóval kerül rögzítésre a fogsor. A rögzített verzió esetében a korábban behelyezett implantációkra rögzítik a fogsort. A rögzített-kivehető műfogsor esetében az implantátumokhoz stég, vagy lokátorok kerülnek, melyeket be lehet pattintani a protézisben számukra előre kialakított helyre.
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább