A fogainkra nagyon kell vigyázni, és ha történik velük valami, érdemes szakember segítségét kérni. Ha letörik a fogból egy darab, az nem csupán esztétikai probléma; egy letört fog veszélyei nem merülnek ki annyiban, hogy szabálytalan lesz valakinek a mosolya. De hogy pontosan melyek ezek a veszélyek, és mit lehet tenni ellenük, az alábbi szakmai cikkünkből kiderül!
Egy letört fog veszélyei – mi okozhatja a repedést, törést?
A fogaink, bár gyakran gyémántkeménységű képződményekként tekintünk rájuk, valójában egyáltalán törhetetlenek, épp ellenkezőleg. Egy fog megrepedését, letörését számos dolog okozhatja; állhat a háttérben kezeletlen fogszuvasodás, de akár egy esés is. Egy kisebb repedés még nem okoz fájdalmat, de mindenképp szükséges kezeltetni, mert a repedt fog gyengébb, kevésbé ellenálló. Amennyiben a fog csücske vagy széle törik le, valószínűleg nem jelentkezik fájdalom, csak ha a törés az ideget, vagy a fogbélkamrát is érinti. Ebben az esetben viszont erős, nyilalló fájdalom jelentkezhet, és érzékeny lesz a fog a hideg-melegre is. A letört fog veszélyei nem merülnek ki annyiban, hogy szabálytalanná teszik a fogsort. Sajnos ennél sokkal komolyabb következményeket hordozhat egy repedés, vagy törés – a továbbiakban ezekről lesz szó.
Egy letört fog veszélyei – milyen megbetegedéseket okozhat?
Mivel a letört fog veszélyi között számos más betegség is megtalálható, érdemes a repedés, vagy törés észlelése után a lehető leghamarabb orvoshoz fordulni. A kezeletlen fogból ugyanis kialakul fogágybetegség, hiszen a fog sérülékenyebbé válik. A repedés vagy törés mentén hamar kialakul fogszuvasodás, de magát a törést is okozhatta ez. A fogágybetegség pedig, ha nem kezelik, krónikus gyulladást is okozhat. Továbbá kutatások azt bizonyítják, hogy van összefüggés a fogágybetegség és a szívrendellenességek, diabétesz, demencia, vagy épp a rheumatoid arthritis között. A kutatók úgy gondolják, hogy a fogban, fogágyon lévő baktériumok támadják meg az egyéb szerveket, miután bekerültek a véráramba.
És természetesen a letört fog veszélyei között meg kell említeni azokat a veszélyeket is, melyeket egy kezeletlen szuvas fog okoz, töréstől függetlenül. A lyukas fog kezdetben csak kellemetlen, majd fájdalmat is okoz, begyullad a foggyökér, kialakul fogágygyulladás, ínybetegség, ha pedig valaki nem vesz tudomást a tünetekről, akkor előbb-utóbb bekövetkezik a fog elvesztése akár természetesen úton, azaz kihullik, akár orvos által eltávolítva, mivel már menthetetlen.
Egy letört fog veszélyei – hogyan kezelik?
A letört fog veszélyei megelőzésének érdekében minél hamarabb fogorvoshoz kell fordulni. Ő a töréstől, repedéstől függően többféle kezelést is javasolhat. Egy repedés esetében lepolírozhatja a felületet, hogy sima érzés legyen, ahogyan a fog széléről letört részeket is lecsiszolja, hogy ne vágjon, esetleg outlay-jel pótolja a hiányt. Amennyiben a törés elérte a fogbélkamrát, akkor gyökérkezelést, gyökértömést alkalmaznak, majd egy koronával teljessé teszik a fogat. Ha a törés csak a kamra közelében van, akkor gyógyszeres lezárással és kontrollal még megmenthető a fog.
Önnek elrepedt, esetleg letört egy darab valamelyik fogából? Ne várja meg, amíg a fájdalmas és kockázatos tünetek jelentkeznek, inkább forduljon hozzánk bizalommal és keresse fel rendelőnket még ma!