Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbA fogszuvasodás az egyik legtöbb embert érintő probléma, szinte alig akadnak olyanok, akiknek életük során ne lenne egy-két lyukas foga. Ahogy a technológia fejlődött, a fog tömésére irányuló eljárások is finomodtak, csiszolódtak. Alábbi cikkünkben arról lesz, mi okozza a fogtömés szükségességét, valamint, hogy milyen tömésfajták akadnak.
Fogtömésre akkor van szükség, ha kilyukad egy fog, a lyukas fogat pedig legtöbbször a fogszuvasodás okozza. A kezdeti fogszuvasodás legtöbbször nem jár fájdalommal, azonban, ha kezelik időben, a szuvas rész elkezd terjedni, ami egy idő után fájdalomérzetet vált ki, például a hidegre-melegre.
A fogszuvasodás megelőzése érdekében számos lépést lehet tenni. Ebbe beletartozik, hogy legalább naponta kétszer alaposan fogat kell mosni, a fogkefét havonta le kell cserélni, a fogmosás pedig kiegészül fogselyem és szájvíz használatával. A szájvíz bejut olyan helyekre is, ahova a fogkefe sörtéi nem, és ott is elpusztítja a bacikat. A fogselyem megakadályozza, hogy a fogak túl szorosan álljanak egymás mellett. Ez azért fontos, mert a fogszuvasodás hátterében a szorosan álló fogak helyzete is állhat. A megfelelő szájápolással és félévente egy fogászati szűrővizsgálattal azonban könnyedén el lehet kapni a szuvasodást még azelőtt, hogy megnőne.
Mi a teendő lyukas fog esetén? Segítünk!
Annak függvényében, hogy a fogszuvasodás milyen mértékben van kiterjedve, megkülönböztetünk hagyományos, inlay és onlay fogtöméseket. A hagyományos fogtömés esetében a tömőanyag fajtájától függően megkülönböztetünk amalgám, kerámia és arany töméseket. Régebben az amalgám volt az első számú tömőanyag, manapság azonban az orvosok egy ennél sokkal esztétikusabb, fogszínű tömőanyagot használnak.
A fémszínű amalgám tömés 50 százalékát folyékony higany, míg további 50 százalékát fémpor – ezüst, ón, réz, cink és higany keveréke – teszi ki. Bár ez a fajta fogtömés a leghagyományosabb, rendelőnkben nem alkalmazzuk, hiszen az esztétikus, legújabb és legbiztonságosabb anyagból készült kerámia fogtöméseket részesítjük előnyben.
A kerámia tömés nagyjából 10 évig tartós, és gyakran alkalmazzák frontfogak esetében, mivel jól igazodik a fogak természetes színéhez. A kerámia fogtömés tökéletes választás azoknak, akik nem szeretnék, ha a fogtömés látszódna. A kerámia fogtömések továbbá allergiás reakciót sem váltanak ki, így az egyik legbiztonságosabb eljárásnak bizonyulnak.
Az arany gyakorlatilag a legdrágább tömésfajta, aminek a színe sem kimondottan simul bele a fogsorba, de az ínyszövet tökéletesen tolerálja, emellett nem színeződik el és akár 20 évig a fogban marad.
Az inlay tömés során egy szilárd porcelán betét kerül beragasztásra. Ezt a betétet egyénre szabottan, laboratóriumban készíti el egy fogtechnikus. Az inlay tömést elsősorban az őrlőfogak felépítése esetében szokták alkalmazni, amikor a fog letört, vagy a szuvasodás túlzottan nagymértékű.
Az onlay fogbetétet nagyobb kiterjedésű lyuk esetében alkalmazzák, ha a teljes rágófelületet pótolni kell és a fog károsodása már túlságosan nagyméretű az inlay betéthez. Amikor onlay tömésre van szükség, olyankor már nem csak a rágófelszín sérült, hanem a fogcsücsök is.
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább