Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbÉrzékenyek a fogai? A savas ételektől kezdve bizonyos fogkrémekig számos oka lehet a fogérzékenység kialakulásának. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a 10 leggyakoribb fogérzékenység okozóját.
Okoz-e fogászati kényelmetlenséget a jéghideg ital fogyasztása? Vagy azon kapja magát, hogy összerándul a kellemetlen, benyilalló fájdalomtól, amikor fogkefét vagy fogselymet használ? Lehet, hogy az úgynevezett fogérzékenységben szenved.
Nem kell azonban együtt élnünk ezzel a fájdalommal! Vannak dolgok, amelyeket megtehetünk a fogérzékenység kialakulásának csökkentése és a száj egészségének javítása érdekében! Cikkünkben olyan gyakori problémákat gyűjtöttünk össze, amelyek fogérzékenység kialakulását eredményezik, illet tippeket adunk a fogérzékenység különböző tüneteinek kezelésére is.
Néha a fogak érzékenysége a túl erős fogmosásból vagy a kemény sörtéjű fogkefe használatából ered. Idővel lekophat a fogak védőrétege, és láthatóvá válhatnak a fogidegek. Ha ezeket az idegeket szélsőséges hőmérsékletnek, savas, túl cukros vagy ragadós ételeknek tesszük ki, a fogak érzékenysége és kellemetlen érzése léphet fel. A legegyszerűbb megoldás a fogérzékenység kialakulásának megelőzésére, ha puhább sörtéjű fogkefére váltunk, és kíméletesebben mossuk fogainkat.
Ha a fogidegek szabadon vannak és nincs rajtuk elegendő védelmi réteg, a savas ételek, például a paradicsomszósz, a citrom, a grapefruit, a kivi, a savanyúságok és rengeteg más étel benyilalló fájdalmat okozhat fogainkban. De ezeknek az ételeknek az elkerülése segíthet elkerülni a fogérzékenység kialakulását is.
Annak ellenére, hogy a fogzománc a legerősebb anyag a szervezetben, a fogcsikorgatás roncsolhatja a zománcot. Ezzel feltárjuk a dentint, vagyis a fog középső rétegét, amely fogüreg idegeket és ereket tartalmaz.
Konzultáljon fogorvosainkkal, hogy megoldást találjanak a fogcsikorgatására, például egy éjszakai fogvédővel, amely megakadályozhatja a csikorgatást. A legjobb fogvédőket az Ön harapása szerint készítik, kérjen ingyenes konzultációra időpontot a Rosentalhoz!
Sok gyártó fogfehérítő vegyszereket ad a fogkrém formulájához, és egyesek érzékenyebbek rájuk, mint mások. Ha fogkréme fehérítőszert tartalmaz, fontolja meg, hogy olyanra váltson, amelyikben nincsenek ilyen anyagok, hogyha észlelte magán a fogérzékenység kialakulását.
A fehérítő fogkrémekhez hasonlóan egyes, vény nélkül kapható szájvizek és öblítők is alkoholt és más vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek érzékenyebbé tehetik a fogait – különösen, ha a dentin szabaddá válik. Ehelyett próbálja ki a semleges fluoridos öblítőket, vagy egyszerűen hagyja ki az öblítést, és legyen szorgalmasabb a fogselyem és a fogmosás leszámítva.
A fogíny visszahúzódása, amely az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb (főleg, ha nem tartott lépést fogai egészségével), fogérzékenységet okozhat. Ha ínybetegség vagy ínygyulladás okozza a problémát, fogorvosa tervet készít az alapbetegség kezelésére, és javasolhat egy eljárást a fogak lezárására. Bármilyen fogászati problémával keresse fel fogorvosainkat, hogy minél előbb kezelhessék a problémát!
A fogselyem és a fogmosás célja az étkezés után képződő lepedék eltávolítása. A túlzott lepedék felhalmozódása a fogzománc kopását okozhatja. A fogai ismét érzékenyebbé válhatnak, mivel elveszítik a zománc által biztosított védelmet. A megoldás a megfelelő napi fogápolás gyakorlása, és hathavonta – vagy szükség esetén gyakrabban – felkeresni fogorvosát tisztítás céljából. Tudjon meg többet professzionális szájhigiéniás kezeléseinkről ITT.
Gyakori, hogy valamilyen érzékenységet tapasztalunk gyökérkezelés, foghúzás vagy korona felhelyezése után. Ha a tünetek rövid időn belül nem szűnnek meg, akkor ismételjük meg a fogorvosi látogatást, mert ez fertőzés jele is lehet.
A töredezett vagy megrepedt fog olyan fájdalmat okozhat, amely meghaladja a fogérzékenységet. Fogorvosa ebben az esetben felméri foga állapotát, és az állapot szintjének megfelelően kínál megoldást a problémára, amely megoldja a fogérzékenységet.
Ahogy öregszünk, a tömések meggyengülhetnek, eltörhetnek vagy kiszivároghatnak a széleken. Könnyen felhalmozódnak a baktériumok ezekben az apró résekben, ami savfelhalmozódást és a zománc lebomlását okozza. Feltétlenül keresse fel fogorvosát, ha ilyen típusú fogérzékenységet észlel; a legtöbb esetben a tömések könnyen cserélhetőek.
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább