
Átlátszó fogak | Miért válik áttetszővé a fogzománc?
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbA fogíny visszahúzódása egy olyan egészségügyi probléma, ami a fogíny látszólagos összezsugorodásával, vagy kopásával jár. A visszahúzódott fogíny hatására láthatóvá válnak a foggyökereket védő, rózsaszín szövetek, ami fertőzésekhez, fogszuvasodáshoz, és akár a fogak elvesztéséhez is vezethet.
Ha időben észreveszik és kezelni kezdik, akkor a fogíny visszahúzódása kezelhető, és akár vissza is fordítható. Ha azonban súlyos visszahúzódásról van szó, aminek érezhető tünetei is jelentkeznek (érzékenység, fájdalom, fertőzés), akkor többféle megoldás is szóba jöhet, úgymint a mélyreható tisztítás, a gyógyszeres kezelés, vagy akár a szövetátültetés is.
A fogíny visszahúzódása egy nagyon gyakori probléma, sokan azonban csak akkor veszik észre, amikor már komolyabb tüneteket produkálnak.
A fogíny a száj egyik rózsaszín szövete, amely a fogak tövében helyezkedik el. Szánkban egy alsó és egy felső fogínyünk van, az alsó és felső fogaink számára.
A fogínyszövet sűrű, és tele van vérerekkel. Felülete, a nyálkahártya puha és nyirkos. A fogínyszövetek közvetlen összeköttetésben állnak a száj többi részével, színük azonban inkább rózsaszín, mint piros.
A fogíny szorosan rögzül az állkapocshoz, és egészen a fogak nyakáig elfedi őket. Az ép fogíny teljesen elfedi és megvédi a fogak gyökereit.
A fogíny visszahúzódását mind az elhanyagolt szájhigiénia, mind pedig a periodontális (a fogak körül kialakuló) betegségek előidézhetik. A leggyakrabban a fogíny elkopása és a fogínyszövetek gyulladása okozza ezt e jelenséget.
A visszahúzódásban közrejátszhatnak még az örökölt jellemzők is, úgymint a szabálytalanul növő fogak, vagy a fogíny vékonysága.
A fogíny visszahúzódósát gyakran okozhatják a keményszálú fogkefék és az agresszív mozdulatokkal végzett fogmosás is. Sokan erősebben mossák fogaikat, mint kellene, és ezzel olykor többet ártanak maguknak, mint amennyit segítenek. A fogíny fogmosás okozta visszahúzódása általában a száj bal oldalán alakul ki gyakrabban, ugyanis a legtöbben jobbkezesek, és a szájuk bal oldalát sikálják erősebben a fogkefével.
A szabálytalanul növő fogak, a piercingek és a fogászati kezelések okozta károk mind hozzájárulhatnak a fogíny visszahúzódásához. Egyesek a gyulladásból adódó visszahúzódásra fogékonyabbak, mert fogínyük érzékenyebb szövetekből áll össze. A vékonyabb fogínnyel rendelkezők szájában gyakrabban okozhat gyulladást a lepedék. A fogakon felgyülemlő lepedéknek több szövődménye lehet:
A kor egy fontos tényező – a 65 év felettiek durván 88%-a mutatja az ínyvisszahúzódás jeleit legalább egyik foga körül. A dohányzók köreiben szintén nagyobb az ínyvisszahúzódás esélye, ahogy a cukorbetegekében is.
A genetikai jellemzők is befolyásolhatják a fogíny állapotát – a gyenge, vékony fogíny például örökölhető.
Sokan egyáltalán nem foglalkoznak a fogíny visszahúzódásával, és kezdetben talán észre sem veszik a problémát. A visszahúzódó fogínynek azonban van néhány árulkodó tünete, amelyekre érdemes odafigyelni:
Az ínyvisszahúzódás mélyebb, súlyosabb fogászati problémákra is utalhat (például fogínybetegségre), ráadásul fokozhatja a foghullás és fogszuvasodás veszélyét is. A tünetek közé tartozik még a fogínyvérzés és a kellemetlen szájszag is.
A fogíny enyhébb visszahúzódása nem szorul kezelésre, de érdemes szemmel tartani a fogakat, és rendszeresen megmutatni őket egy fogorvosnak. Sokat segíthet továbbá, ha az ember gyengédebben bánik fogínyével fogmosás közben.
Azoknak, akiknek kezelésre van szüksége, több lehetőségük is van, amelyek közül egy fogorvos segíthet kiválasztani a legmegfelelőbbet:
A fogíny visszahúzódását olyan tényezők idézhetik elő, amelyeket szerencsére könnyű befolyásolni, így számos rizikófaktor egyszerűen kiiktatható.
Fontos például, hogy puhaszálú fogkefét használjon, és óvatosan mossa fogait. A lepedék egy meglehetősen puha anyag, ezért egyáltalán nem kell erősen sikálnia fogait (főleg nem az ínyet), hogy megszabaduljon a nagy részétől.
Fogai megfelelő ápolásával, és a lepedéklerakódás, illetve a fogkőképződés megelőzésével hatékonyan védekezhet a fogíny visszahúzódásával szemben.
Ha pedig bármely tünetet tapasztalja, amely a fogínyvisszahúzódására utal, akkor kérjen időpontot rendelőnkbe most a lenti űrlap kitöltésével:
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbSenki sem akarja azt hallani, hogy lyukas foga van. De tudtad, hogy a szuvasodást több dolog is okozhatja, nem csak az édesszájúság, amely vetekszik Augustus Kugel-éval a Charlie és a csokigyárból?
TovábbFogkővel szenved? Talán nem is tudja, hogy milyen súlyos következményei is lehetnek! Ebben a cikkben bővebb információkat sajátíthat el a leggyakoribb fogászati problémáról, megismerkedhet a...
Tovább