
Átlátszó fogak | Miért válik áttetszővé a fogzománc?
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbA probiotikumok olyan egészséges baktériumok, amelyeket első sorban az emésztésre gyakorolt pozitív hatásuk miatt ismerünk. Egyes kutatások szerint azonban a probiotikumok akár az ember szájának egészségét is segíthetnek megőrizni. Szóval mit mond a tudomány az orális (azaz szájban történő) felhasználásukról?
Az emberek szája tele van baktériumokkal, és némely ilyen szájban leledző baktérium elterjedése lepedékhez vezet. Egy 2016-os tanulmányból kiderült, hogy az A12 nevű baktériumfajta segíthet felvenni a küzdelmet a Streptococcus mutans baktériummal. Az S. mutans baktérium tejsavvá alakítja át a cukrot, amit az ember szájából vesz fel, és az így keletkező savas környezet marja át idővel a fogzománcot, illetve okoz fogszuvasodást.
A kutatók mindkét baktériumot egymás mellett nevelték, és megfigyelték, hogy az A12 megakadályozta az S. mutans baktérium elszaporodását, illetve a lepedéktermelését is.
Számos tanulmány során vizsgálták a probiotikumok kellemetlen leheletre gyakorolt hatását. A kellemetlen lehelet szintén olyasmi, amit gyakran az ember szájában vagy gyomrában élő baktériumok idéznek elő.
Egy tanulmány 23 főt kért meg, hogy használjon baktériumölő szájvizet, majd vegyen be probiotikumot (Streptococcus salivarius baktériummal), vagy placebót. A kísérlet három napon át tartott, és az eredmények szerint a probiotikumot szedő tesztalanyok 85%-ánál lényegesen csökkent a kellemetlen leheletet okozó baktériumok száma.
Egy 2013-as kísérlet során a Lactobacillus salivarius nevű baktérium segített enyhíteni a szájrákot az alanyokként használt patkányok szervezetében.
A gingivitis egy enyhébb fogprobléma, aminek, ha nem kezelik, súlyos szövődményei lehetnek. Egy 2006-os tanulmány szerint a probiotikumok a gingivitis tüneteit is segíthetnek enyhíteni.
A kutatók egy 59 gingivitises beteggel végzett kísérlet során probiotikumos (Lactobacillus reuteri baktériumot tartalmazó) étrendkiegészítőt, vagy placebót adtak a résztvevőknek. Az eredmények azt mutatták, hogy a tünetek azoknál enyhültek a legtöbbet, akik a legnagyobb dózisban szedték a probiotikumot. Mi több, a probiotikumot szedők szájában kevesebb lepedék is képződött.
Egy 2007-es tanulmány során a Lactobacillus brevis baktériumokat szedő tesztalanyok szervezetében enyhült az ínygyulladás, míg egy másik tanulmány során kiderítették, hogy a probiotikumos tej napi fogyasztása szintén csökkenheti a száj gyulladását.
Fontos megjegyezni, hogy minden ilyen eredmény, habár biztató, további újrateszteléseket és ellenőrzéseket igényel majd, mielőtt bármi konkrétat lehetne állítani a probiotikumok és a száj egészségének kapcsolatáról. Addig is – egyeztessen a Rosental fogorvosaival, mielőtt bármit elkezdene szedni szája és fogai egészségének megőrzésére!
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbSenki sem akarja azt hallani, hogy lyukas foga van. De tudtad, hogy a szuvasodást több dolog is okozhatja, nem csak az édesszájúság, amely vetekszik Augustus Kugel-éval a Charlie és a csokigyárból?
TovábbFogkővel szenved? Talán nem is tudja, hogy milyen súlyos következményei is lehetnek! Ebben a cikkben bővebb információkat sajátíthat el a leggyakoribb fogászati problémáról, megismerkedhet a...
Tovább