Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbA bölcsességfog fájdalmáról nagyon sokat lehet hallani. Szerencsésnek mondhatja magát, ha nem a saját bőrén tapasztalta meg ezt a meglehetősen kellemetlen jelenséget, csupán csak másoktól hallott róla. De miért fáj olyan gyakran a bölcsességfog?
Az oly gyakran fájó bölcsességfogak a száj hátsó részén található harmadik őrlőfogak, amelyeknek nincs elég helyük a normális megjelenéshez vagy fejlődéshez. A bölcsességfogak az utolsó felnőtt fogak, amelyek a szájba kerülnek, és helyet keresnek maguknak. Ráadásul rögtön 4 bölcsességfogunk is van. A bölcsességfog gyakran az elülső őrlőfogba ütközhet. A nem megfelelően álló bölcsességfogak fájdalmat, más fogak károsodását és egyéb fogászati problémákat okozhatnak. Ezért sok esetben eltávolításra kerülnek a bölcsességfogak, hogy ne okozzanak sem most, sem pedig a jövőben problémát.
Előfordul, hogy a bölcsességfog nem tud előtörni: ha rossz irányban próbál meg kibújni a fog, akkor előtte lévő fogakat kezdi nyomni, amelytől feszülést vagy erős fájdalmat érezhet. Ez akár szuvasodást és okozhat, és olyan problémává nőheti ki magát, hogy mindkét fogat el kell távolítani. Előfordulhat, hogy a rossz növekedési irány miatt élelmiszer és baktériumok szorulnak be a bölcsességfog köré, ami fertőzést okozhat. A bölcsességfog felső koronája körüli fogíny megfertőződhet és megduzzadhat, ami extrém fájdalmat okozhat. Mivel a duzzanat közel van az állkapcsát irányító izmokhoz, megnehezítheti és fájdalmassá teheti a száj kinyitását is, így még a harapást is megnehezíti.
Az őrlőfogakba ütközött bölcsességfogak nem mindig okoznak tüneteket. Ha azonban az érintett bölcsességfog megfertőződik, más fogakat károsít vagy egyéb fogászati problémákat okoz. Ha az alábbi jelek vagy tünetek némelyikét tapasztalja, keresse fel fogorvosát!
Mint minden más fogászati problémával, a bölcsességfog fájdalmával is fogorvoshoz kell fordulnia, hiszen előrehaladott állapotban még súlyosabb bajjá nőheti ki magát. Vannak esetek, amikor a fájdalomcsillapítás megoldja a problémát, de ekkor is fontos, hogy a bölcsességfog körüli területet tisztán tartsa a gyorsabb gyógyulás érdekében. A bölcsességfogat óvatosan kell megmosni, még akkor is, ha az fájdalmas. Amennyiben a fogorvos úgy ítéli meg, a bölcsességfog kihúzásra is kerülhet további a problémák elkerülése érdekében.
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább