Sajnos a fog is begyulladhat, ez a kezdeti fázisban még nem is tűnhet súlyosnak, pedig hosszú távon súlyos következményei is lehetnek. Lássuk mik a gyulladt fog leggyakoribb tünetei, és mi okozza a fog gyulladásának kialakulását!
Mi okozza fog gyulladását?
A foga kívülről kemény, de belül ú idegekből, kötőszövetből és vérerekből álló pép, ami előfordul, hogy megfertőződik. Ennek leggyakoribb oka nem megfelelő szájhigiénia. Étkezés során lepedék rakódik a fogakra, ami ha nincsen eltávolítva, akkor olyan baktériumok melegágya lehet, amik többek között fogszuvasodást okoznak, vagy éppen a fog gyulladását idézik elő. Ezért nagyon fontos a rendszeres fogmosás, fogköztisztító kefe, valamint fogselyem használata. A lepedék fogkővé keményedik, ez tele van baktériummal, ami a fogzománc alá is képes behatolni, meggyenygítve ezzel a dentint. Bakteriális fertőzés akkor alakul ki, ha a fogbelet is eléri. A cukros ételek és italok elősegítik a baktériumok növekedését, ami fogszuvasodáshoz és egyéb problémákhoz vezethet. Az is előfordulhat, hogy a foggyökér csúcsán periapikális tályog képződik. A fogszuvasodás hatására keletkezett tályog, pedig nem más, mint egy gennyes duzzanat. Ínybetegség is okozhatja a fog begyulladását, ahogyan repedt fog is.
A gyulladt fog leggyakoribb tünetei
Egyes esetekben a fog körüli terület fáj, de nem mindig. Ha igen, az általában éles, lüktető fájdalom, különösen akkor, ha nyomást gyakorol a fogára. Átterjedhet az állkapcsára vagy az arc más részeire is az érintett oldalon. A gyulladt fog további tünetei még:
- Duzzanat
- Fogíny vörössége
- Rossz íz
- Láz
- Duzzadt nyirokcsomók
- Légzési vagy nyelési nehézség
- Meleg vagy hideg hőmérsékletre való érzékenység
- Puffadt íny
- Rossz szag, amikor ezzel a foggal rág
Néha egy tályog pattanásszerű dudort okoz az ínyen. Ha megnyomja és folyadék szivárog ki, akkor biztos, hogy tályogos a foga. Ez a folyadék genny. A fog gyulladását minél előbb kezelni kell, ugyanis a fertőzés átterjedhet más területre is. Azonnal menjen el fogorvosi szakrendelésre, mert fennáll az esélye, hogy átterjed az állkapcsára vagy a fej vagy a nyak más részére.
Hogyan kezelhető a fog gyulladása?
A fog gyulladása nem fog elmúlni magától, mindenképpen szakember segítségére van szükség! A cél a fertőzéstől való megszabadulás. Az antibiotikumok, ha a fertőzés átterjedt a tályog helyén túl az állkapcsára vagy messzebbre a testébe, valószínűleg ezt fogják felírni. A tályogot azonban nem fogják meggyógyítani antibiotikumokkal. A gyulladt fogat mindenképpen meg kell tisztítani, be kell tömni a lyukat, de a kezelés nagyban függ attól, hogy milyen a probléma állapota, mennyire előrehaladott a baj. Sor kerülhet gyökérkezelésre, vagy ha a fog nem menthető, akkor foghúzásra, majd esztétikus fogpótlásra.
Amennyiben a fent leírt tünetek valamelyikét észleli. Keresse fel a Rosental Fogászati és Szájsebészeti Központot!