
Átlátszó fogak | Miért válik áttetszővé a fogzománc?
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbRégen a fogak elvesztése mindennapos volt a helytelen étrend, a fertőzések, betegségek miatt, a pótlás pedig vagy kezdetleges, vagy semmilyen. Napjainkban szerencsére sokkal jobb a helyzet, ma már számos módja van a hiányzó fogak helyettesítésének. De milyen lehetőségek vannak, és miért nagyon fontos pótolni a foghiányt? Ebből a cikkből kiderül!
Egy fog elvesztése vagy eltávolítása mögött számos ok állhat, például az íny betegsége, egy fog elhalása vagy a bölcsességfog növekedése által szükségessé váló foghúzás. Akármilyen ok álljon is a háttérben, minden esetben nagyon fontos, hogy a fellépő hiány pótolva legyen. Ha ugyanis marad egy lyuk a fogak között, akkor a lyuk mellett álló fogak könnyen elkezdenek elvándorolni, deformálódik a csontszerkezet, sőt, csontritkulást is okoz a pótlás hiánya.
Szerencsére a modern korban már nem okoz problémát a foghiány pótlása, számos különböző módszer áll rendelkezésre a fogsor kiegészítésére.
Az egyik ilyen módszer a korona felhelyezése. Ez elsősorban abban az esetben működő módszer, ha nem egy egész fog, csak a fog egy része hiányzik. Ilyenkor lecsiszolják a megmaradt csonkot és egy koronát illesztenek rá, hogy újra teljes legyen a rágófelület.
A koronás megoldás abban az esetben alkalmazható teljesen hiányzó fognál, ha úgynevezett foghidat készítenek a szájba. Ennek lényege, hogy a hiány szomszédságában álló fogakat lecsiszolják, majd ezekre kerülnek koronák, így hidalva át a hiányt. Ez egy meglehetősen gyors és fájdalommentes megoldás, esztétikailag és funkcionálisan is remekül működik hosszú évekig. Azonban a híd feltétele, hogy a hiány szomszédságában álló fogak épek legyenek, különben nem helyezhető rájuk korona.
A fogászati implantáció tulajdonképpen a foggyökér pótlása. A foghiány pótlására a fogászati implantátum az egyik leghatékonyabb megoldás, ennek az eljárásnak a során a csontba előre fúrt lyukba kerül beágyazásra egy csap, arra pedig a korona, híd, vagy épp egy kivehető rögzített fogsor. Ez a megoldás az egyik legstabilabb, az eljárás után olyan, mintha egy saját fog lenne ott, nem pedig beültetett. Az implantátum anyaga általában titán, mely egy biokompatibilis anyag, így nem irritálja a környező szöveteket és nem dobja ki magából a szervezet.
Műfogsor mellett akkor érdemes dönteni, amennyiben számos, vagy az összes fog pótlására van szükség. Műfogsorokból van rögzített, kivehető és rögzített-kivehető típus is. A kivehető fogsort speciális ragasztóval a fogínyhez ragasztják, míg a rögzített fogsor esetében a teljes körhíd, vagy a részleges fogászati híd a korábban behelyezett implantátumokhoz van rögzítve, teljesen stabil, emiatt komfortos. A rögzített-kivehető fogsor esetében az implantátumokhoz stég (fém híd), vagy lokátorok (pici fémgolyók) kerülnek az implantátumra, melyeket be lehet pattintani a protézisben számukra előre kialakított helyre. Ez a megoldás egyszerre stabil, ugyanakkor, mivel ki is lehet venni, könnyebb a tisztítása.
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbSenki sem akarja azt hallani, hogy lyukas foga van. De tudtad, hogy a szuvasodást több dolog is okozhatja, nem csak az édesszájúság, amely vetekszik Augustus Kugel-éval a Charlie és a csokigyárból?
TovábbFogkővel szenved? Talán nem is tudja, hogy milyen súlyos következményei is lehetnek! Ebben a cikkben bővebb információkat sajátíthat el a leggyakoribb fogászati problémáról, megismerkedhet a...
Tovább