Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbA felnőttek többségének élete során eljön az idő, hogy hiányzik egy, vagy több foga. Ennek hátterében számos különböző ok állhat, de leggyakrabban a nem megfelelő szájhigiénia miatt jelentkező fogszuvasodás, illetve fogágybetegségek állnak. Sajnos a foghiányok pótlása sok esetben nem történik meg – anyagi okokból, vagy mert a páciens úgy érzi, nincs rá szüksége. Azonban a pótlás elmaradásának számos negatív következménye van.
Egyes esetekben a fogakat már nem lehet megmenteni, ilyenkor el kell őket távolítani. Ezt követően, néhány hét gyógyulás után azonban fontos a hiányt pótolni, ugyanis, ha ez elmarad, akkor számos probléma lép fel.
A hiányzó fog szomszédságában álló fogak egy idő után elkezdenek bedőlni, becsúszni az üres térbe, mely az eltávolított fog után marad. A vele szemben elhelyezkedő fog a másik állcsontban lassan elkezd kijjebb nőni a helyéről, meghosszabbodik, mivel a szervezet így próbálja a maga módján pótolni a fellépő hiányt. Ha nem csak egy fog hiányzik, ha több, egymás melletti is, akkor az egész harapási helyzet megváltozik, eltorzul, megsüllyed, ami fájdalomhoz és rágóízületi problémákhoz vezet. Mivel a meglévő fogak elmozdulnak, gyakran hézag jelenik meg közöttük, ami – elsősorban a front fogak esetében – esztétikailag igen zavaró.
Tulajdonképpen minden esetben a szervezet próbálja pótolni a hiányosságot, azonban – értelemszerűen – ezt nem tudja tökéletesen véghez vinni, mivel valójában csak a látható rész, a korona az, ami vándorol, a foggyökér marad az eredeti helyén. Ennek következtében a fog elfordul, bedől, és rágás közben a rágóerő nem tengelyirányban hat. Emiatt a fog tartó szövetei a terhelés hatására sérülnek, ami először a fog mozgásához, később pedig a kieséséhez vezet.
A szemközti fogak megnyúlása is hasonló eredményekhez vezet, mivel a meghosszabbodott fog addig nyúlik, hogy a gyökerét már nem veszi körül elegendő csont, így aztán a fog kilazul, majd kiesik.
A több fog hiánya miatt megváltozott harapási helyzethez alkalmazkodik az ízület is, átépül, deformálódik, a rágóizmok kétoldali egyensúlya felborul, ezt pedig csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem lehet helyreállítani. Ez nem csak esztétikailag zavaró, hanem komoly fájdalommal is járhat, és mivel akadályozza a megfelelő rágást-harapást, az életminőség jelentős romlásához vezet.
De a foghiány az önbizalom csökkenéséhez is vezet, különösen, ha frontfogról van szó. Ilyenkor az illető nem mer mosolyogni, takargatja a száját, szégyelli a fogsorában tátongó lyukat. Ha pedig mindig szégyenkezve érzi magát valaki, nem tud felengedni, az ugyancsak az életminőség drasztikus romlását eredményezi.
Sajnos amikor a legtöbben rászánják magukat a foghiány pótlására, akkor szembesülnek vele, hogy addig a fogsor olyan szinten deformálódott, aminek a tökéletes rendbehozatala vagy lehetetlen, vagy csak hosszas – és gyakran fájdalmas – beavatkozások sorát követően lehetséges. Épp ezért nem szabad túl sokáig várni, hanem a lehető leghamarabb pótolni kell a hiányzó fogakat!
Segíthetünk Önnek a fogpótlással? Keresse fel rendelőnket a lenti űrlap kitöltésével:
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább