Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAmikor a fogban vagy a fogínyben elterjednek a baktériumok, és gennyesedés alakul ki, akkor fogfertőzésről vagy fogtályogról beszélünk. Megfelelő kezelés nélkül a fogfertőzés a test más részeire is átterjedhet, és ennek súlyos, akár életveszélyes szövődményei is lehetnek. Ennek elkerülése érdekében azonnal forduljon fogorvosainkhoz, ha fogfertőzés jeleit észleli.
Az alábbi útmutatóban megismerkedhet a fogfertőzés tüneteivel és szövődményeivel, hogy könnyebben felismerhesse, és minél előbb szakorvoshoz fordulhasson vele.
Az ember szája tele van baktériumokkal, amelyek egy része az élelmiszereken keresztül érkezik a szájba, míg mások a nyálban vagy a lepedékben élősködnek. Ezek a baktériumok időnként bejuthatnak a fogba vagy fogíny alá, ahol fertőzést, vagy tályogot okozhatnak. A tályogok lényegében gennyel és baktériumokkal teli „zsebek” a test szöveteiben.
Az esetek többségében szerencsére a fogfertőzések könnyedén kezelhetők, azonban minél tovább halogatják ezt, annál inkább fokozódik az alábbi szövődmények kockázata:
Ha nem kezelik, akkor a fogfertőzés átterjedhet az arcra és a nyakra is. A súlyosabb fertőzések akár a test távolabbi részeire is eljuthatnak, és még szisztematikussá is válhatnak, ami azt jelenti, hogy a test több részére is kiterjednek.
A fogfertőzés csak ritka esetekben terjed ki a test többi részére, azonban ha ez mégis megtörténik, annak súlyos következményei lehetnek.
Az alábbi tünetek mind arra utalhatnak, hogy a fogfertőzés elérte a test egy másik részét is. Ha ezek valamelyikét tapasztalja magán, és úgy véli, hogy fogfertőzés lehet a probléma, akkor azonnal forduljon fogorvosainkhoz:
Fontos, hogy már a fogfertőzés első árulkodó jeleinek észlelésekor is felkeressen egy szakorvost, ugyanis a korai kezelés segíthet elkerülni a későbbi szövődményeket és a fertőzés szétterjedését.
A szétterjedt fogfertőzés vészhelyzeti egészségügyi esetnek számít, mert hamar súlyosabbá válhatnak, és akár életveszélyesek is lehetnek. Kérjen tehát minél előbb sürgősségi időpontot fogorvosainknál a lenti űrlap kitöltésével:
A fogfertőzés kezelése több szemponttól is függ:
A gyökérkezelésre akkor lehet szükség, amikor a tályog a fogon belül alakul ki. Ehhez a fogorvos belefúr a fogba, hogy kitisztítsa onnan a gennyet, és a baktériumokat a foggyökérből. Ez után a fogorvos egy rugalmas anyagot tölt a kitisztított üregbe, majd egy koronával vagy maradandó töméssel helyettesíti a kifúrt részt, elkerülve ezzel a jövendőbeli fertőzéseket.
Ha a gyökérkezelés nem elegendő, a fogorvos gyökércsúcscsonkolást javasolhat a fogfertőzés megoldására. Ehhez felnyitják a fogínyt, hogy eltávolíthassák a fog gyökerének végét és az összes fertőzött szövetet.
A fogorvos antibiotikumokat is felírhat a fertőzés enyhítésére, illetve a terjedés megakadályozására. Ha a fertőzés már elterjedt, előfordulhat, hogy tovább kell folytatni az antibiotikumos kezelést, vagy másik készítményt kell használni az eredetileg felírt helyett.
Súlyos fertőzés esetén intravénás antibiotikumos kezelésre lehet szükség, kórházi körülmények között.
Bizonyos esetekben szükséges lehet a genny leszívása a fertőzött területről, például egy, a száj hátsó részében kialakuló tályogból.
Ha szeretné elkerülni a fogfertőzést, akkor fontos, hogy odafigyeljen szájhigiéniájára. Íme néhány hasznos tanács ehhez:
Ha Ön is fogfájdalmat észlel, keresse fel azonnal rendelőnket, hogy mielőbb kezelni tudjuk fogászati problémáját!
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább