
Átlátszó fogak | Miért válik áttetszővé a fogzománc?
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbElég egy rossz mozdulat, egy szerencsétlen baleset, vagy egy súlyosabb betegség, és az embernek máris egy, vagy akár több foga is eltűnhet szájából. A hiányzó fogak pótlására manapság számos módszer áll rendelkezésünkre – ilyenek például a részleges műfogsorok és fogászati hidak, amelyek egy vagy akár több fogat is pótolhatnak az ember fogsoraiban. Mai cikkünkben ezekről lesz szó.
Sokan elsősorban esztétikai okokból szeretnék pótolni hiányzó fogaikat, ami érthető, elvégre egy jól látható rés az ember fogsorában sokat árthat az önbizalomnak, és megfoszthatja az embert az önfeledt mosolygás örömeitől.
Egy hiányzó fog továbbá egyenlőtlen terhelést okozhat az alsó és felső fogsor jobb vagy bal oldalán. A rés az a harapást is befolyásolhatja, aminek következtében élelmiszer darabok ragadhatnak a fogak közé. Ez fogszuvasodáshoz és ínybetegségekhez vezethet.
Ez elsősorban attól függ, hogy milyen fogakról van szó, és hogy honnan hiányoznak a fogsorokból. Szempont továbbá a még meglévő fogaid épsége is. A hiányzó fogak pótlásakor három megoldás jöhet szóba:
A részleges műfogsor egy vagy több hiányzó fogat hivatott pótolni az ember szájában. Alapját egy műanyagból, vagy fémes műanyagból készült lap képezi, amire a műfogak rákerülnek. A részleges műfogsorok kapcsokkal rögzíthetők a helyükre (függetlenül attól, hogy műanyag, vagy fémes műanyag alappal készülnek).
A műanyagból készült részleges műfogsorok kevésbé költségesek, azonban ha nem megfelelően készítik el őket, könnyedén megsérthetik azokat a még ép fogakat, amelyek közé behelyezik őket.
A fémet is tartalmazó részletes műfogsorok általában kobalt és króm ötvözetéből készülnek, és jóval tartósabbak, mint a műanyag alternatívák. Ezeket könnyebb viselni, és a meglévő fogak is a helyükön tarthatják őket. Habár alapjukat fém képezi, ínyszínű műanyag fedik őket, hogy esztétikailag is jobban illeszkedjenek a fogsor ép részeihez. A fémalapú részleges műfogsorok drágábbak, mint a csak műanyagot tartalmazó változatok.
Ezt fogorvosával kell megbeszélnie, hiszen ő tudja fogai és fogínye állapotát felmérsni, és ő tudja majd, hogy melyik fogpótlási technika lesz a legjobb választás személyre szabottan. Ebben a Rosental szakértő fogorvosai is segítenek Önnek. Kérjen időpontot most:
A részleges műfogsorok helyett rögzített fogászati hidakat vagy fogászati implantátumokat is lehet használni.
A fogászati hidak felhelyezéséhez a rés két végén elhelyezkedők fogakra egy-egy korona kerül fel, amelyek közé egy vagy több műfog kerül be. Ezeket a műfogakat úgy készítik el, hogy illeszkedjenek meglévő fogaid közé, és észrevehetetlenek legyenek fogsorodban. Az ilyen fogászati hidakat különleges ragasztóanyaggal rögzítik, és nem lehet eltávolítani őket.
A fogászati hidakat egy-egy „szárnnyal” is lehet rögzíteni a még ép fogak hátuljához. Ehhez a módszerhez csak egészen minimális fúrásra lehet szükség.
A fogászati hidak csak akkor használhatók, ha van elegendő erős, egészséges fog, ami megtartja majd azt A legmegfelelőbb fogpótlási módszert a fogorvos segítségével választhatja ki.
A fogászati hidak általában nemesfémhez rögzített porcelánból készülnek. Egyes fogászati hidakhoz nem nemesfémeket szokás használni. Néhány újabb fogászati híd teljes egészében egy speciális, erős porcelánból készül, fém nélkül.
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbSenki sem akarja azt hallani, hogy lyukas foga van. De tudtad, hogy a szuvasodást több dolog is okozhatja, nem csak az édesszájúság, amely vetekszik Augustus Kugel-éval a Charlie és a csokigyárból?
TovábbFogkővel szenved? Talán nem is tudja, hogy milyen súlyos következményei is lehetnek! Ebben a cikkben bővebb információkat sajátíthat el a leggyakoribb fogászati problémáról, megismerkedhet a...
Tovább