Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbCiszták számos helyen kialakulhatnak a testben, az egyik ilyen az állcsonti ciszta, mely egy fogászati probléma. Hogy hogyan alakulhat ki, hogyan kell kezelni, és mit lehet tenni a megelőzés érdekében, kiderül alábbi szakmai cikkünkből! Amennyiben Ön is észleli a tünetek valamelyikét, feltétlenül forduljon szakemberhez!
A ciszta egy kötőszövetes tokkal körülvett zsák, vagy hólyagszerű testüreg, mely leggyakrabban folyadékkal, vagy esetleg gázzal van tele. Tulajdonképpen a daganatokhoz hasonló képződmények, és számos különböző típusuk van. Legtöbbször jóindulatúak, sőt, olyan is előfordul, hogy maguktól felszívódnak, ritkább esetben azonban rossz indulatúak is lehetnek.
Amennyiben a ciszta az állcsontnál alakul ki, állcsonti cisztának nevezzük. A cisztában lévő folyadékot, ami gyakran gennyes is, a ciszta falát alkotó sejtek termelik, így nem tud kiürülni, csak feszít belülről, miközben növekszik. Az állcsonti ciszta lehet odontogén és nem odontogén eredetű – az odontogén ciszta a fogszövetben alakul ki, míg a nem odontogén ciszták a környező szövetekben.
A fogászati ciszta kezdetben nem feltétlenül okoz gondot, az sem ritka, hogy a páciensek észre sem veszik. Azonban, ha nem szívódik fel, hanem elkezd növekedni, akkor nyomja a környezetét, ezáltal okozhat fülfájást, fejfájást, fogfájást is, és természetesen, ahogy növekszik, úgy feszít is egyre jobban.
A fogászati vagy állcsonti ciszta kialakulásának hátterében több dolog is állhat; okozhatja egy begyulladt foggyökér, de akár a fogíny sérülése is. Amennyiben baktérium kerül a cisztába, elkezd genny képződni.
A ciszta kezelése történhet műtéttel, ebben az esetben egy szájsebészeti beavatkozás keretén belül eltávolítják a cisztát, és ha szükséges, a ciszta melletti csont egy részét is, megakadályozva ezzel a ciszta kiújulását.
De vannak esetek, amikor nem járható ez az út, például mert olyan fognál helyezkedik el a ciszta, amit még meg lehet menteni. Ilyenkor megnyitják a cisztát, kitisztítják és egy pici eszközzel nyitva tartják, ameddig a csontszövet újraképződik.
Sajnos a fogászati, vagy állcsonti ciszta kialakulása nem megelőzhető, azonban kellő odafigyeléssel nyomon lehet követni a változásait, és ha szükséges, még azelőtt kezelni, hogy fájdalmat okozna.
Amennyiben Ön is észlel tüneteket, melyek akár ciszta jelenlétére utalhatnak, ne várja meg, amíg komolyra fordul a probléma! Forduljon hozzánk bizalommal! A Rosental Fogászati Magánrendelőben nekünk az a legfontosabb, hogy Ön semmilyen kellemetlenséget ne tapasztaljon!
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább