
Átlátszó fogak | Miért válik áttetszővé a fogzománc?
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbA fogágybetegség a lakosság mintegy 80-90%-át érinti, mégis, a legtöbben még csak nem is tudják, hogy pontosan mik is ezek. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk minden fontos információt, amit a fogágybetegség kapcsán mindenképp tudni kell! Amennyiben Ön is tapasztal fogágybetegségre utaló tünetek, forduljon minél hamarabb szakemberhez!
A fogágybetegséget másnéven paradontitisnek is nevezik. A fogágy a fogat körülvevő csontos mederből, pici rostokból (ezek függesztik a mederbe a fogat) és az ínyből áll. Fogágygyulladás esetén ezekből egy vagy több gyulladt. A gyulladást mindig a lepedékben lévő baktériumok okozzák, melyek rossz szájhigiénia esetén elszaporodnak. Ha felhalmozódik a lepedék, ki fog alakulni a gyulladás is.
Ennek árulkodó tünetei a duzzadt íny, ami fogmosásnál vérzik, rossz lehelet, valamint fájdalom. Legtöbbször a gyulladás megszüntethető alapos tisztítással, öblögető és fogselyem használatával és a fogkő rendszeres eltávolításával. Ha azonban a gyulladás huzamosabb ideig áll fenn, akkor megtámadja a fogágyat.
Először az ínyt éri el és kialakul az ínyvisszahúzódás. Ha tovább súlyosbodik, akkor a gyulladás tovább terjed a fogágy többi részére, a rostokra, végül a csontra, meggyengítve a fog megtámasztását, ami kilazuláshoz, majd a fog elvesztéséhez vezet, az íny pedig elválik a fog gyökerétől és tasakok jönnek létre, melyek rengeteg baktériumot és gyulladt szövetet, fogkövet tartalmaznak.
A súlyos fogágybetegség tünetei a következők: vérző íny, duzzadt íny, mozgó fogak, ráharapásra fájdalom jelentkezhet, kellemetlen szájszag fogmosás után is, genny csoroghat a fogak mellől. Ha ezek bármelyikét észleli, forduljon minél hamarabb szakemberhez! Várjuk szeretettel a Rosental Fogászati Magánrendelőben, foglaljon időpontot minél hamarabb!
Mivel a fogágybetegség súlyossága egy igen széles skálán mozoghat, az ehhez tartozó kezelések úgyszintén. Legtöbbször a következőképpen szokott zajlani: először egy röntgenkép segítségével az orvos megállapítja a diagnózist. Ezt követően egy teljeskörű fogtisztítás, fogkőeltávolítás következik. Sok esetben már ez is elegendő ahhoz, hogy a páciensek meggyógyuljanak. Amennyiben nem ez történik, következik a fogak melletti tasakok tisztítása, ami kiegészülhet gyógyszeres pakolással, antibiotikumos kezeléssel is.
A fent leírtakból kiderül, hogy egyáltalán nem szabad félvállról venni a fogágybetegséget, aminek a fő okozója a lepedék. Alapos és rendszeres tisztítással, elektromos fogkefe, öblögető és fogselyem használatával, valamint rendszeres fogászati kontrollal sokat lehet tenni azért, hogy a probléma ne alakuljon ki, vagy még azelőtt el legyen fojtva, hogy kellemetlen tüneteket okozna.
Amennyiben Ön is tapasztal bármilyen fogágybetegséghez hasonló tünetet, azonnal keresse fel rendelőnket, hogy mielőbb segíthessünk:
A fogak áttetszővé válása sokak számára nemcsak esztétikai probléma, hanem ok lehet a háttérben meghúzódó egészségügyi kérdésekre is. De mi okozza a fogzománc elváltozását?
TovábbSenki sem akarja azt hallani, hogy lyukas foga van. De tudtad, hogy a szuvasodást több dolog is okozhatja, nem csak az édesszájúság, amely vetekszik Augustus Kugel-éval a Charlie és a csokigyárból?
TovábbFogkővel szenved? Talán nem is tudja, hogy milyen súlyos következményei is lehetnek! Ebben a cikkben bővebb információkat sajátíthat el a leggyakoribb fogászati problémáról, megismerkedhet a...
Tovább