Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbCukorbetegként nagyon fontos, hogy megtanuld elkerülni és kezelni a száj kiszáradását, hogy ezzel megelőzhesd a súlyosabb egészségügyi szövődményeit. Lássuk, hogy mi mindent kell tudnod a cukorbetegség okozta szárazságról!
A Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) szerint a világon 463 millióan küzdenek a cukorbetegséggel, ami olyan a dentális problémákat okozhat, mint például a száj kiszáradása. A száj szárazsága azonban nem csupán egy kellemetlenség, amitől az ember talán nehezebben beszél, hanem akár fogszuvasodáshoz is vezethet, és teret ad a gombás fertőzéseknek is.
A száj kiszáradását (xerostomia) a cukorbetegek magas vércukorszintje okozhatja. A cukorbetegek továbbá kevesebb nyálat termelnek, mint a nem cukorbetegek, állítja a Journal of Periodontologyban megjelent egyik tanulmány.
A száj kiszáradására az 1-es és 2-es típusú cukorbetegek is hajlamosabbak, és habár nem minden cukorbetegnél jelentkezik ez a probléma, kétségtelenül nagyobb rá az esélyük, mint a nem cukorbetegeknek.
A száj kiszáradásakor, (ami nem csak cukorbetegeknél jelentkezhet) a száj tapadósabbnak érződhet. A lehelet továbbá kellemetlenné válhat, amit magunktól nem feltétlenül veszünk észre. Emellett még tapasztalható fájdalom a szájban, illetve az ajkak szárazsága (különösen a sarkaknál) és száraz torok is.
Kiszáradt szájjal beszélni is nehezebb, és egyeseknél a szomjérzet is fokozódik. A nyelv gyulladása és a rekedtes, száraz hang szintén a száj szárazságára utalhatnak. Egyesek csak néhány tünetet tapasztalnak ezek közül, míg mások többet is. A száj kiszáradása mindenkit másképpen érint.
A cukorbetegeknek idővel hozzá kell szokniuk, hogy bizonyos tüneteik nem gyógyíthatók, ezért folyamatos kezelést igényelnek. Jó példák erre a vércukorszint szabályozására beadott inzulininjekciók, vagy a szigorúbb étrendek, amelyektől nem igazán térhetnek el.
A száraz száj kezelésére szintén több opciójuk van a cukorbetegeknek. Természetesen első sorban fontos minél több vizet inni. Ezen kívül ajánlott cukormentes szájvizet és rágókat használni. Kerülni kell továbbá az alkoholfogyasztást és a dohányzást is, és bizony a koffeinről is le kell mondani, ezek ugyanis mind súlyosbíthatják a száj kiszáradását. Egy egészségesebb életmód tehát sokat segíthet a száj kiszáradásának elkerülésében.
Évente legalább két alkalommal ajánlott ellátogatnia a fogorvoshoz egy-egy általános vizsgálatra (vagy persze azonnal, ha bármilyen probléma jelentkezik a szájban). Érdemes továbbá átbeszélni a fogorvossal,, hogy milyen gyógyszereket szed, mert bizonyos cukorbetegeknek felírt készítmények is okozhatnak szárazságot. Meglehet, hogy orvos tud változtatni a szedett gyógyszereken méghozzá úgy, hogy elkerülhesse a szájszárazság problémáit a jövőben.
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább