Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbFogkővel szenved? Talán nem is tudja, hogy milyen súlyos következményei is lehetnek! Ebben a cikkben bővebb információkat sajátíthat el a leggyakoribb fogászati problémáról, megismerkedhet a következményivel és a fogkő megelőzéséről is szót ejtünk!
Hallottál már a mondásról: „Ismerd meg az ellenségedet”? Ha a fogkőről van szó, akkor először is tudnunk kell, hogyan kerül a fogainkra. Először is, a fogkő nem képződhet foglepedék nélkül. Ez a vékony, puha réteg a nap folyamán képződik a fogakon ételmaradékok, nyál és baktériumok keverékén keresztül.
Napi kétszeri fogmosással és fogselyem használatával könnyen eltávolítható ez a ragadós anyag. De ha nem távolítja el a lepedéket, az fogkővé keményedik, ami a nyálában lévő ásványi anyagok, például kalcium és foszfátok hatására történik. Míg a lepedék alig látható, a fogkő igen. A kockázatok mellett a sárga vagy barna lerakódás megakadályozza, hogy a fogai olyan fehérek legyenek, amilyennek látni szeretné őket.
A szájban lévő savasság nagymértékben befolyásolja a lepedék fogkővé alakulásának mértékét és sebességét. A szájüreg alacsony savassága elősegíti a fogkő képződését.
Mellesleg a fogkő nem ott rakódik le, ahol egyformán könnyen és gyorsan a fogakról el lehetne távolítani. Főleg ott fordul elő, ahol a lepedék megbújik, például a fogak és az íny határán, valamint a fogak közötti résekben. Az alsó fogak hátsó része is érzékeny a fogkőre a nyálmirigyek közelsége miatt.
A fogkő a fogak pusztítója! Mert a fogzománctól eltérően durva és porózus. Ha a fogzománc sima, nem tud ott fogkő képződni. Ha azonban a fogfelszínt a fogkő érdesítette, akkor a lepedék könnyen visszamaradhat. Ez aztán megkeményedik, és fogkő keletkezik. Ez egy ördögi kör!
A fogkő az íny alatt is nőhet. Ezt íny alatti fogkőnek nevezik, és az íny visszahúzódását okozhatja. Ezeken a helyeken (az úgynevezett zsebekben), amelyek ezután keletkeznek, még több lepedék halmozódhat fel, amely szintén fogkővé alakulhat. A baktériumok ezután zavartalanul folytathatják tevékenységüket ezekben a zsebekben, ami ínybetegséghez (ínygyulladáshoz) vezethet.
A gyulladt fogíny végül fogágygyulladáshoz vezethet, ami a dentint is érinti. Ha ezt nem kezelik, fogai meglazulnak, és végül kiesnek. Ezért a visszahúzódó ínyeket és zsebeket mindig a fogorvosnak kell kezelnie.
Problémát okozhat a látható, supragingivális fogkő is. A fogkő porózus, vagyis sokkal könnyebben elszíneződik, mint a sima és tiszta fogzománc. Például az ételben vagy italban lévő színezékek révén. Ha mindent meg szeretne tenni, hogy fogai fehérek maradjanak, a fogkő az utolsó, amire szüksége van.
Ahogy korábban mondtuk, ha nincs lepedék, nincs fogkő sem. Tehát a fogkő (és a velejáró ínygyulladás és elszíneződés) megelőzése érdekében elengedhetetlen a lepedék eltávolítása a fogakról naponta kétszer. Ezt megteheti az alapvető szájhigiénia betartásával, ha naponta kétszer két percig mos fogat. Az elektromos és hagyományos fogkefék is jól tisztítanak. Nem számít, milyen aprólékosan mos fogat, a fogkrém összetevői jelentősen befolyásolják a száj egészségét. És ez végül befolyásolja a fogkő mennyiségét, amely lerakódik a fogakon.
Ne használjon káros összetevőket, például alkoholt, triklozánt, SLS-t (nátrium-lauril-szulfátot), cukrokat, parabéneket, vegyi aromákat és színezékeket tartalmazó fogkrémet. A fluor és a hidratált szilícium remineralizálja a fogakat, ezáltal védi őket a fogszuvasodás ellen.
Fogmosás után a fogközöket (a fogak közötti helyeket) is meg kell tisztítani, mert itt felhalmozódik a lepedék, amelyet a fogkefe nem tud elérni. Ezeket a területeket fogselyem, fogpiszkáló és fogközkefe (fogtisztító) segítségével tisztán tarthatja.
Majd fogmosás és fogselyem használat után használjon szájvizet a lepedék eltávolítására és a fogkő megelőzésére. Úgy fejti ki hatását, hogy lemossa a foglepedék utolsó maradványait is. De a fogkrémhez hasonlóan tisztában kell lennie az összetevőkkel.
A fogkő a szánkban nem csak esztétikai kellemetlenség, hanem okozhat vagy súlyosbíthat egyéb egészségügyi problémák, mint pl.
Legyen óvatos az otthoni gyógymódokkal! Az interneten található tippek némelyike, mint például a szódabikarbónával való fogmosás vagy néhány csepp hidrogén-peroxid hozzáadása a fogkrémhez, közép- és hosszú távon problémákat okoz, mivel gyengíti a fogakat védő zománcot.
Ha fogtisztításra van szüksége, keresse fel a Rosedental fogorvos specialistáit és intsen búcsút a megbúvó lepedéknek, a fogkőnek és az esetleges következményeinek is!
A fogkő látszólag ártalmatlan, ám ha figyelmen kívül hagyjuk, komoly egészségügyi kockázatokkal járhat - fedezzük fel, miért fontos elkerülni és kezelni ezt a problémát!
TovábbAz egészséges fogak és ragyogó mosoly eléréséhez elengedhetetlen a fogszuvasodás elleni hatékony védekezés. A Rosental Fogászati Klinika fogorvosai összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat és...
TovábbMindenki számára ismerős lehet az az érzés, amikor a fogorvosi székbe ülés már önmagában is feszült pillanatokat okoz. A fogorvos fóbia, bár gyakori, nem kell, hogy megakadályozzon minket az egészséges szájápolásban!
Tovább